Opublikowano

Jak wiązać balony? Sprawdzone sposoby

Zawiązany pęk balonów foliowych

Balony to uniwersalna dekoracja, która pasuje na każdą imprezę – od urodzin, przez kinderbale, baby showery, aż po wieczory panieńskie i przyjęcia weselne. Stworzysz z nich trójwymiarowe girlandy, okazałe bukiety, balonowe sufity i ścianki do zdjęć. Sprawdź, jak wiązać balony, aby jak najdłużej utrzymywały swój kształt.

Jak zawiązać balon lateksowy?

Najbardziej popularną metodą jest wiązanie balonów palcami. Czynność ta polega na okręceniu wąskiej końcówki balonu wokół palca wskazującego, dynamicznym wysunięciu palca z gumowego otworu i płynnym wsunięciu tam wystającego zakończenia balonu. Węzeł trzeba mocniej zacisnąć, aby uniemożliwić ucieczkę powietrza z wnętrza balonu. Ułatwieniem może być owinięcie balonu wokół dwóch palców – wskazującego i środkowego – dzięki temu po okręceniu gumowej końcówki otwór będzie większy i łatwiej wsuniesz do niego wystającą część z ustnikiem. Jeśli wiążesz balony palcami, pamiętaj, aby najpierw wysunąć palce z otworu, a dopiero potem ścisnąć węzeł. Unikniesz w ten sposób otarć naskórka. 

Technika wiązania palcami sprawdza się przy skromnych dekoracjach składających się z kilku lub kilkunastu balonów. Jeśli planujesz wykonać okazałą kompozycję, do której potrzebujesz kilkudziesięciu lub kilkuset balonów, ból palców już po kilku węzłach uniemożliwi dalszą pracę i sprawi, że tworzenie imprezowych ozdób będzie niewygodne i wyczerpujące, zwłaszcza podczas pracy z grubymi balonami lateksowymi

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi stworzenie specjalnej konstrukcji, na której łatwo zahaczysz i zwiążesz gumową końcówkę. W tym celu potrzebujesz wąskiej deski lub drewnianej listewki (o szerokości ok. 10 cm) i dwóch bolców lub wkrętów z niedużymi łebkami. Bolce wbij w deskę (w poziomie), zachowując pomiędzy jednym a drugim ok. 2 cm odstępu. Napompuj balon i ściśnij końcówkę palcami wskazującymi (jedną dłonią złap ustnik, a drugą ułóż przy nasadzie). Opleć gumowe zakończenie wokół ćwieków, tworząc koło i wepchnij do jego środka wystającą końcówkę. Zsuń balon z bolczyków i zaciśnij splot.

Bez względu na sposób wiązania, ważne jest, aby nie rozciągać końcówki napompowanego i zawiązanego balonu. Mocne zaciskanie węzła może spowodować mikrouszkodzenia gumy, które sprawią, że:

  • powietrze będzie łatwiej uciekać ze środka; 
  • balon zacznie tracić swój kształt;
  • dekoracja nie będzie trwała.

Jak wiązać balony ze sobą, aby tworzyły złożone kompozycje?

Najbardziej spektakularne dekoracje z balonów to te, które tworzą złożone kompozycje, np. kolorowe girlandy. Stworzysz je, ściśle związując końcówki dwóch balonów przy użyciu cienkiej wstążki lub nitki, a następnie łącząc dwie pary balonów w czwórki (wszystkie balony powinny być w jednym poziomie). Całość wystarczy przyczepić do długiej żyłki lub tasiemki, tworząc balonowy sznur o dowolnej długości. Spajająca całość żyłka powinna być dyskretna – umieszczona w środku balonów (tam, gdzie ich końcówki). 

W sprzedaży znajdziesz też plastikowe zaciski umożliwiające tworzenie dekoracyjnych girland. Zastępują klasyczny supeł – opaska ściska końcówkę balonu, blokując ujście powietrza. Za pomocą zacisków można łączyć też balony napompowane, dociskając opaskę za supłem (w miejscu, gdzie nie ma powietrza).

Więcej inspiracji na dekoracje na imprezie znajdziesz w naszym wpisie: Dekoracje na imprezy – gadżety, które podkręcą każde przyjęcie.

Jak wiązać balony na patyku?

Balony można wiązać lub mocować na patyczkach. Są to specjalne plastikowe konstrukcje, które mają wbudowany zamek zabezpieczający. Dzięki niemu na patyku możesz założyć balon zawiązany lub nie – i nie martwić się o to, czy ucieknie z niego powietrze. Jak zawiązać balony na patyku? Wystarczy przeciągnąć końcówkę przez otwór w gnieździe, okręcić ją wokół podstawy i zahaczyć o zamek. 

Sprawdź również nasze baloniki na patyku, które będą świetną ozdobą na tortach i ciastach:

Balony na patyczku na torcie Niebieski i różowy balon na patyczku na torcie

Jak uszczelnić balony?

Hel w balonach foliowych może utrzymywać się od kilku do kilkunastu dni (zależnie od gramatury, wielkości i kształtu balonu). W przypadku balonów lateksowych czas ten jest znacznie krótszy ze względu na fakt występowania mikrootworów w strukturze gumy. Te niewielkie pory sprawiają, że gaz szybko się ulatnia i dekoracja traci na atrakcyjności. Na gorszą szczelność wpływa też wysoka temperatura, intensywne słońce oraz pompowanie balonu do maksymalnej wielkości.

Rozwiązaniem jest klej uszczelniający do balonów. Preparat wzmacnia ścianki balonu i tworzy wewnątrz cienką osłonę uniemożliwiającą ucieczkę helu. Dzięki temu kompozycja jest zabezpieczona i dłużej zachowuje nienaganny wygląd.

Poprawna aplikacja kleju uszczelniającego polega na uniesieniu butelki z klejem nad szyjkę balonu (na wysokość ok. 3-4 cm nad ustnikiem) i utrzymywaniu jej w środkowym punkcie. Lekko ściskając butelkę, wpuść żel do wnętrza lateksowego balonu. Unikaj zabrudzenia szyjki, ponieważ utrudni to zawiązanie szczelnego węzła i pogorszy właściwości kleju. Żel rozprowadź równomiernie na wszystkich ściankach i napompuj balon.