Opublikowano

Jakie zabawy na urodziny dla dzieci i dorosłych sprawdzą się najlepiej?

Dziecko podczas zabawy urodzinowej

Urodziny to ważne wydarzenie w życiu każdego solenizanta. Organizując przyjęcie, zadbaj więc nie tylko o ulubione przekąski, napoje i niepowtarzalne dekoracje, ale też o świetną zabawę. Dzięki naszym propozycjom każdy z gości, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie.

Sprawdzone zabawy urodzinowe dla dzieci

Zabawy na urodziny dla maluchów powinny być ciekawe, tak aby wzięło w nich udział jak najwięcej dzieci, oraz bezpieczne. Zależnie od pory roku i warunków pogodowych, możesz zaplanować zabawy urodzinowe w domu lub na dworze.

Malowanie twarzy

Przygotuj specjalne farby lub kredki do malowania twarzy i wydrukuj kilka wzorów, które uda Ci się namalować na buziach małych gości. Wystarczą nawet proste obrazki, dzięki którym uczestnicy przyjęcia będą mogli poczuć się wyjątkowo i wcielić się w role ulubionych bohaterów lub zwierząt. 

Rodzinna wyprawa do zoo

Ta propozycja sprawdzi się zwłaszcza podczas urodzin, w których uczestniczy duża gromadka dzieci. Zabawa polega na odgrywaniu ról. Wybierz 7 osób (albo 14, jeśli małych gości jest więcej i podziel je na dwie drużyny). Każdemu z wybranych dzieci przypisz rolę. Potrzebujesz: TATY, MAMY, TOMKA, BARTKA, ASI, REKSIA I SŁONIA.

Posadź dzieci na podłodze w rzędzie (jedna osoba za drugą). Ty jesteś narratorem i odczytujesz historyjkę. Dzieci mają za zadanie wsłuchać się w treść opowieści i za każdym razem, gdy usłyszą swoją rolę, wstać, obiec wokół swoją drużynę i szybko wrócić na miejsce. Dla ułatwienia zadania możesz głośniej i wolniej wypowiadać słowa, na które dzieci powinny podnosić się z miejsca. 

Kiedy uczestnicy usłyszą słowo RODZINA, wstają wszyscy, na komendę DZIECI, podnoszą się osoby, które są TOMKIEM, BARTKIEM i ASIĄ. Liczy się spryt i tempo. Jeśli masz dwie drużyny, zabawa będzie jeszcze ciekawsza, ponieważ dopełni ją akcent sportowej rywalizacji. Pamiętaj też o nagrodach dla każdego z uczestników. Nie musi to być coś wielkiego – wystarczą drobiazgi, np. kolorowe tatuaże lub foliowe balony z helem. Dzięki nim maluchy poczują się docenione i będą mieć pamiątkę z przyjęcia. 

Historyjka, którą odczytujesz w trakcie zabawy, brzmi: To był ciepły, słoneczny dzień. TATA zaproponował swojej rodzinie wycieczkę do zoo. DZIECI od razu się zgodziły i krzyknęły z radości. MAMA klasnęła w dłonie i powiedziała: Zobaczymy prawdziwego SŁONIA! ASIA już stała w drzwiach gotowa do wyjścia, a BARTEK zaproponował: Zabierzmy REKSIA!. REKSIO, jak to REKSIO, zamerdał ogonem i nastroszył uszy. Kiedy RODZINA dojechała na miejsce, TOMEK, BARTEK I ASIA wybiegli z samochodu. Już nie mogli się doczekać, kiedy zobaczą SŁONIA. REKSIO wesoło skakał przy nogach TOMKA, a MAMA i TATA szli pod rękę za DZIEĆMI. RODZICE kupili bilety i cała RODZINA poszła alejką w kierunku legowiska SŁONIA. SŁOŃ był piękny. Ogromny, dostojny i bardzo potężny. REKSIO trochę się go bał i wskoczył na ręce BARTKA. TATA opowiedział DZIECIOM, co jedzą SŁONIE i gdzie mieszkają. Potem rodzina poszła oglądać pozostałe zwierzęta, a SŁOŃ pomachał trąbą na pożegnanie. Na koniec wycieczki MAMA kupiła wszystkim lody. ASIA, BARTEK i TOMEK szybko je zjedli i wsiedli do samochodu. To był udany dzień dla TATY, MAMY, DZIECI, REKSIA i SŁONIA.

Piniata ze słodyczami

Piniata to zabawa, która pochodzi z Hiszpanii i doskonale sprawdza się zarówno na przyjęciach dla dzieci, jak i dla młodzieży czy dorosłych. Wypełniona słodyczami będzie jednocześnie dekoracją i doskonałą rozrywką dla wszystkich gości. Wybierz piniatę w dowolnym kształcie (np. Batmana, jednorożca, gwiazdy czy kota). Wypełnij ją słodkościami i zawieś na takiej wysokości, aby mali uczestnicy przyjęcia swobodnie mogli jej dosięgnąć specjalnym kijkiem do rozbijania piniaty. Zadaniem gości jest rozbicie opaskowania i wydobycie z jego wnętrza wszystkich słodyczy. 

Piniaty w różnych kształtach znajdziesz w naszym sklepie:

Piniata w kształcie szminki Złota piniata w kształcie gwiazdki Piniata w kształcie babeczki

Zabawy urodzinowe dla nastolatków

Nie tylko dzieci lubią się dobrze bawić na przyjęciach urodzinowych. Sprawdzonym sposobem na rozrywkę dla nastolatków są kalambury, gry słowne i planszowe, ale nie tylko!

Wyzwanie z szeptem

Twoi goście lubią muzykę i najchętniej nie rozstawaliby się ze swoimi słuchawkami? Wykorzystaj to i zaproponuj im zabawę, w której oba te elementy będą niezbędne. Wytypuj jednego uczestnika, któremu założysz słuchawki podłączone do odtwarzacza muzyki lub laptopa. Włącz muzykę na tyle głośno, aby gracz nie słyszał rozmów pozostałych gości. 

Kiedy jeden z uczestników słyszy już tylko muzykę, poproś, aby reszta osób wymyśliła krótkie, dwu- albo trzywyrazowe hasło. Niech będzie to dowolny frazes, na przykład “lubię słodkie owoce”. Przed osobą ze słuchawkami staje jeden kolega lub koleżanka (w odległości ok. 2 m) i wypowiada ustalone słowa. Zadaniem nastolatka słuchającego muzyki jest odgadnięcie, jak brzmi wypowiadane hasło, odczytując je jedynie z ruchu warg pomocnika. Po zakończonej rundzie słuchawki otrzymuje kolejny z gości, a pozostali wymyślają inne hasło. Wygrywa ten, kto odgadnie największą liczbę tajnych sloganów. 

Przeczytaj także: Najlepsze dekoracje na 18. urodziny. Co wybrać, żeby było elegancko i zabawnie jednocześnie?

Konkursy i zabawy integracyjne dla dorosłych

Zabawy na przyjęcie urodzinowe to atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Dzięki nim gościom łatwiej się zintegrować i złapać nić porozumienia na ten wyjątkowy wieczór.

Test smaków!

Jedną z ciekawszych propozycji jest zabawa z zgadywanie, jakie produkty spożywcze uczestnik bierze do ust. Przygotuj kilkanaście małych pojemników lub miseczek. Do każdej z nich włóż pokrojone w kawałki produkty – mogą to być owoce, warzywa i słodycze. Postaw na różnorodność i wybieraj trudne do odgadnięcia produkty – im większy stopień skomplikowania, tym lepsza zabawa. W trakcie tekstu smaków, uczestnicy mają zawiązane oczy. Wygrywa ten, kto odgadnie największą ilość produktów.

Przysmaki do tej zabawy możesz podać na naszych papierowych talerzykach, dzięki czemu po wszystkim będziesz mieć mniej sprzątania!