Opublikowano

Składanie serwetek ozdobnych. Sprawdzone sposoby

Złożona serwetka ozdobna

Stół jest najważniejszym miejscem na każdym przyjęciu. Goście wnikliwie obserwują jego wystrój, ponieważ spędzają przy nim najwięcej czasu. Poza obrusem, zastawą i wykwintnie serwowanymi daniami warto więc zadbać o ciekawe serwetki ozdobne. Składanie najmodniejszych kształtów to często nie lada wyzwanie. Sprawdź, jak złożyć serwetkę bankietową krok po kroku, i zachwyć swoich gości wyjątkową aranżacją stołu. 

Duży wybór wzorów i kolorów serwetek ozdobnych sprawia, że w łatwy sposób można urozmaicić nimi nawet najskromniejszy stół czy minimalistyczną zastawę. 

Jak wybrać serwetki na przyjęcie?

Serwetki to niezbędny dodatek każdego przyjęcia. Łączą w sobie funkcjonalność i elegancję. Służą do wycierania ust w trakcie i po posiłku oraz dopełniają aranżację stołu. Ich kolory i wzory dobieraj zgodnie z okolicznością:

  • na stole weselnym elegancko prezentują się serwetki w jasnych, pastelowych kolorach (gładkie lub zdobione delikatnym złotym bądź srebrnym printem);
  • na chrzciny i komunię wybierz serwetki w odcieniach bieli, ecru i szarościach;
  • serwetki wzorzyste i w energetycznych kolorach zachowaj na przyjęcia typu baby shower, wieczory panieńskie, bale karnawałowe i imprezy sylwestrowe, czyli wszędzie tam, gdzie masz więcej możliwości, by puścić dekoracyjne wodze wyobraźni. 

Wybierając serwetki na przyjęcie, postaw na te papierowe. Są bezpieczniejsze dla alergików, nie przyciągają kurzu i nie elektryzują się. Najlepsze będą te wykonane z kilku warstw papieru – wyróżnia je wyjątkowa chłonność i miękkość. Bez trudu złożysz z nich najciekawsze formy i kształty, takie jak stojące serca, koperty i kieszonki na sztućce. 

Wybrane kolory i wzory serwetek znajdziesz w naszym sklepie:

Łososiowa serwetkaBiała serwetka z napisem "all you need is love" Złota serwetka

Jak złożyć serwetkę w serce?

Techniki składania serwetek ozdobnych są różne, a jedną z bardziej atrakcyjnych i łatwiejszych w złożeniu jest serce. Taka dekoracja nadaje się na różne okazje, a zwłaszcza na kolację walentynkową, rocznicę ślubu lub randkę. 

Serwetkę rozłóż. Do środkowej linii zagnij najpierw dolny brzeg, a następnie górny. Powstał prostokąt, który trzeba złożyć na pół wzdłuż dłuższego boku. Otrzymasz teraz wąski pasek. Na środku serwetki połóż kciuk i zagnij jedną z połówek paska do góry i mocno dociśnij miejsce łączenia. Tę samą czynność powtórz z drugą połową. Serwetka przypomina teraz samolot. Całość obróć i połóż wierzchołkiem do dołu. Górne rogi serwetki zagnij w 4 równe trójkąty. Ponownie przekręć serwetkę i gotowe. Pomiędzy połówki serca możesz włożyć liścik miłosny lub wspólne zdjęcie. 

Składanie serwetek w wachlarz

Ponadczasowym sposobem składania serwetek jest wachlarz, czyli papierowa harmonijka. Często można ją znaleźć na weselach i w restauracjach. Zwykle jest ustawiona pomiędzy elementami zastawy, jest wtedy jednocześnie ozdobą stołu i Twojego talerza.

Jak złożyć serwetkę w wachlarz? Zacznij od złożenia jej w kwadrat o wymiarach około 20 x 20 cm. Następnie zagnij górną część kwadrata po przekątnej, tworząc trójkąt i złóż go w staranną i równomierną harmonijkę. 

Jak złożyć serwetki do sztućców?

Uniwersalną propozycją, która dobrze wpasuje się w klimat każdego przyjęcia, jest serwetka złożona w kopertę. Jej wykonanie nie jest skomplikowane i nie wymaga szczególnych umiejętności manualnych, a efekt? Prostota i elegancja w jednym.

Serwetkę rozłóż i połóż dekoracyjną stroną w kierunku blatu stołu. Kwadrat złóż na pół, tworząc trójkąt. Dwa boki trójkąta złóż do środka i kciukiem dociśnij zagięcia. Ponownie złóż boki do środka – na tym etapie serwetka powinna przypominać wąski prostokąt z otwartym wierzchołkiem. Całość przewiąż wstążką i gotowe.

Składanie serwetek w rulon

Rulon z serwetki to jedna z najłatwiejszych do przygotowania dekoracji. Sprawdzi się zarówno na serwetkach papierowych, jak i materiałowych. 

Serwetkę rozłóż, aby tworzyła dwuwarstwowy prostokąt. Oba brzegi zwiń do środka po to, aby uzyskać podwójny rulon, lub zwijaj od brzegu do brzegu, tworząc pojedynczy zwój. Całość włóż w obrączkę lub klipsy do serwetek. Tak przygotowaną dekorację ułóż obok talerza na stole głównym. 

Jak złożyć serwetkę w liść?

Serwetka złożona na kształt liścia może być dekoracją umieszczoną w kieliszku do wina. Taki sposób składania świetnie pasuje do imprez typu hawaii party lub letnich biesiad w ogrodzie. 

Zacznij od rozłożenia serwetki i obrócenia jej dekoracyjną częścią do blatu stołu. Następnie złóż serwetkę na pół (w trójkąt) i wygładź miejsce zagięcia. Powstały trójkąt składaj w równomierną harmonijkę, zaczynając od podstawy i kierując się aż do wierzchołka. Na środku paska połóż palec wskazujący i złącz ze sobą najdłuższe boki serwetki. Spód liścia ustabilizuj, dociskając podstawę. 

Jak złożyć serwetkę na butelkę wina?

Serwetka założona na butelce wina wygląda bardzo efektownie. Tak ozdobiona butelka może być finezyjną dekoracją stołu lub elementem prezentu. 

Do przyozdobienia wina potrzebujesz serwetki papierowej lub materiałowej. Rozłóż ją i obróć dekoracyjną stroną w kierunku blatu. Butelkę ustaw na środku serwetki, zbierz wszystkie rogi ze sobą, a całość zwiąż na wysokości szyjki wstążką lub sznurkiem. 

Innym sposobem jest stworzenie z serwetki krawatu na wino. W tym celu rozłóż serwetkę na dwuwarstwowy prostokąt i całość zegnij wzdłuż najdłuższego boku, aby powstał pas o szerokości ok. 3-4 cm. Serwetkę przełóż wokół szyjki butelki. Górną część serwetki zawiń pod dolną warstwę na zakładkę i mocno zaciśnij miejsce łączenia.

Niezależnie od tego, w jaki sposób złożysz serwetki to ich szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie: